Przestępstwa z użyciem kart zbierają coraz większe żniwa. Zobacz zatrważające statystyki!

W ostatnich czasach nastąpił wręcz rekordowy wzrost fraudów przy użyciu kart. Eksperci są jednak jednomyślni i stanowczo zaprzeczają jakobyśmy mieli powody do obaw. Specjaliści stanowczo uspokajają mówiąc, że cała sytuacja jest po prostu naturalnym efektem ubocznym wzrostu popularności kart płatniczych w naszym kraju.

Narodowy Bank Polski przedstawił raport dokumentujący sposób w jaki działa polski system płatniczy. Jedna z niepokojących wiadomości dotyczy wzrostu przestęp/oszustw przy użyciu kart płatniczych. Pod koniec zeszłego roku doszło bowiem, aż do 40461 przypadków naruszenia prawa w tej kategorii. W porównaniu do roku poprzedzającego jest to aż 11 procentowy skok. Takiej sytuacji jeszcze nie było!

Najlepsze promocje bankowe na karty i konta bankowe tylko na www.profiters.pl!

Procedery przestępcze tego typu najczęściej dotykają transakcji dokonywanych za pośrednictwem Internetu. Kolejną grupę działań kryminalnych, które wzrosły na przestrzeni ostatniego czasu stanowią transakcje dokonywane skradzionymi kartami, ich liczba stanowiła aż 29,6 proc.

Fałszowanie kart i ich wykorzystywanie stanowi około 18 procent wszystkich przestępstw.

Łączna wartość poniesionych strat finansowych oszacowana przez NBP w drugiej połowie ubiegłego roku wyniosła aż 14,6 mln złotych. Oczywiście kwota ta dotyczy jedynie przestępstw z użyciem kart. Pomimo tak znacznego wzrostu eksperci uspokajają, że od tego momentu ilość tego rodzaju aktywności przestępczej utrzymuje się na stałym poziomie i jest zwyczajnie efektem wciąż rosnącej popularności kart płatniczych w naszym kraju. Im więcej osób korzysta z tego rodzaju środka płatniczego tym więcej także będzie zagrożeń z nim związanych. Podkreślają także by zachować środki ostrożności. Wzrósł bowiem skimming – oznacza najprościej kopiowanie danych z kart przykładowo w bankomatach przy pomocy zamocowanych tam czytników.

UWAGA: Zgarnij nawet 360 zł z promocyjnym kontem w banku Millennium

Należy więc zawsze zwracać uwagę na dziwnie wyglądające urządzenia, również nie pozostawiać w kart w niepowołanym do tego miejsca, w pobliżu osób, których nie znamy. Trzeba zachować rozwagę i umiar, ograniczać transakcję jedynie do tych niezbędnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *